E-postanıza Nasıl Daha Az Spam Alırsınız?

blog post

E-postanıza Nasıl Daha Az Spam Alırsınız?

Birçok popüler e-posta sağlayıcısı (Gmail, Hotmail veya Yahoo gibi) varsayılan olarak güçlü spam filtrelerine sahiptir.

⦁    Bir e-posta filtresi kullanın. Potansiyel istenmeyen postaları filtrelemek veya istenmeyen postaları önemsiz bir e-posta klasörüne yönlendirmek için bir aracı olup olmadığını görmek için e-posta hesabınızı kontrol edin. Birçok popüler e-posta sağlayıcısı (Gmail, Hotmail veya Yahoo gibi) varsayılan olarak güçlü spam filtrelerine sahiptir. Ama onları daha da iyi hale getirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Örneğin, Gelen Kutunuza ulaşan herhangi bir spam görürseniz, İstenmeyen Posta veya Önemsiz olarak işaretlemeyi unutmayın. Genellikle belirli e-posta adreslerini veya e-posta alan adlarını da engelleyebilirsiniz. Filtrenin mükemmel olmadığını unutmayın; bu nedenle, yasal, istenmeyen e-posta olmayan herhangi bir e-postanın oraya gitmediğinden emin olmak için Ara sıra İstenmeyen Posta veya Önemsiz klasörlerinizi de kontrol etmek isteyeceksiniz.
⦁    Maruz kalmanızı sınırlayın. Biri kişisel mesajlar, diğeri alışveriş, haber bültenleri, kuponlar ve diğer hizmetler için olmak üzere iki e-posta adresi kullanmaya karar verebilirsiniz. Tüm e-postalarınızı tek bir yerde görebilmek istiyorsanız, genellikle birincil e-posta hesabınıza e-posta iletmeyi ayarlayabilirsiniz. Ayrı bir klasöre veya ana Gelen Kutunuza gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, ikinci e-posta adresi spam almaya başlarsa, kalıcı adresinizi etkilemeden yönlendirmeyi kapatabilirsiniz.
Ayrıca, e-posta adresinizi sosyal medya siteleri veya çevrimiçi üyelik dizinleri de dahil olmak üzere herkese açık olarak göstermemeye çalışın. Spam gönderenler, e-posta adreslerini toplamak için web sitelerini tarar.
⦁    E-posta adresinizi kimlerle paylaştığınızı düşünün. Bir web sitesi e-posta adresinizi istediğinde, duraklayın ve bu bilgiyi paylaşmak isteyip istemediğinizi düşünün. Farklı web siteleri gizliliğinizi farklı şekilde ele alır. Bazıları bilgilerinizi paylaşacak veya satacak, bazıları ise sadece sınırlı nedenlerle kullanacak. Şirketin iletişim bilgilerinizi nasıl paylaşabileceğini görmek için gizlilik politikasını da kontrol edebilirsiniz, ancak tam olarak nasıl paylaşıldığını söylemek zor olabilir.
⦁    İstenmeyen e-postaların aboneliğinden çıkın. Birçok popüler e-posta sağlayıcısı, e-posta listelerinden çıkmanıza yardımcı olan özelliklere sahiptir. E-postayı açtığınızda bir başlık veya düğme olarak görünebilirler. E-posta sağlayıcınızın hangi seçeneklere sahip olduğunu öğrenmek için favori arama motorunuzda "[e-posta sağlayıcınızın adı] + istenmeyen e-postaların aboneliğinden nasıl çıkılır" ifadesini arayın. Bu, kimlik avı saldırısına yol açabilecek bilinmeyen bağlantılara tıklamaktan kaçınmanızı sağlar .

Nasıl Spam Botu Olmamalısınız?
Bilgisayar korsanları ve spam gönderenler, güncel güvenlik yazılımları tarafından korunmayan bilgisayarları, telefonları, tabletleri ve diğer bağlı cihazları arayarak internette gezinirler. Korumasız cihazlar bulduklarında  , cihazları uzaktan kontrol etmelerini sağlayan kötü amaçlı yazılım adı verilen gizli yazılımları yüklemeye çalışırlar.
Birbirine bağlı bu cihazlardan binlercesi, spam gönderenler tarafından aynı anda milyonlarca e-posta göndermek için kullanılan bir ağ olan bir "botnet" oluşturur. Akıllı kameralar veya sesli asistanlar gibi milyonlarca bilgisayar, telefon ve Nesnelerin İnterneti cihazı botnet'lerin bir parçası olabilir. Aslında, çoğu spam bu şekilde gönderilir.
Spam gönderenlerin cihazınızı kullanmasını istemezsiniz. Yavaş cihazlardan, saldırılar size kadar takip edilirse yasal sorunlardan ve kimlik hırsızlığı için kullanılabilecek çalıntı kişisel bilgilerden birçok soruna neden olabilir.

Cihazınızın bir botnet'in parçası olma olasılığını nasıl azaltacağınız aşağıda açıklanmıştır:
⦁    Cihazınızın güvenliğini güncel tutun. Cihazınızla birlikte gelen yazılımın güvenli ve etkili olması için zaman zaman güncelleme yapılması gerekir. Yeni veya mevcut bir cihazınız olsun, indirilecek yazılımın daha yeni bir sürümü olup olmadığını görmek için üreticinin web sitesini ziyaret edin. Yazılımı güncel tutmak için cihazınızı üreticiye kaydedin veya güncellemeleri almak için kaydolun. Güncellemelerinizi otomatik olarak indirilecek şekilde ayarlayın ve mümkünse cihazınızı otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlayın.
⦁    Önceden ayarlanmış şifrelerinizi değiştirin. Cihazınız, üreticiden standart bir varsayılan parolaya sahip olabilir. Bilgisayar korsanları varsayılan parolaları kolayca bulabilir, bu nedenle sizinkini daha karmaşık ve güvenli bir parolayla değiştirin .
⦁    Kötü amaçlı yazılımları tespit edin ve onlardan kurtulun. Bir spam göndericinin bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yükleyip yüklemediğini anlamak zor olabilir , ancak bazı uyarı işaretleri vardır . Bilgisayarınıza bir virüs bulaştıysa veya saldırıya uğradıysa, hemen çevrimdışına alın. Sonra için adımlar atması malware çıkarmak ve onu FTC rapor .

Spam'ı bildir
İstenmeyen bir e-posta alırsanız, bunu bildirmenin iki yolu vardır.
İstenmeyen veya aldatıcı mesajları şu adrese iletin:
⦁    e-posta sağlayıcınız (Gmail, Hotmail veya Yahoo gibi). Çoğu e-posta hizmeti, iletileri istenmeyen posta olarak işaretlemek veya istenmeyen postaları bildirmek için düğmeler içerir.
⦁    Gönderenin e-posta sağlayıcısı, kim olduğunu söyleyebilirseniz. Çoğu web posta sağlayıcısı ve ISS, sistemlerini kötüye kullanan spam göndericileri engellemek ister. Yine, spam e-postanın tamamını eklediğinizden emin olun ve spam hakkında şikayet ettiğinizi söyleyin.

e-postaniza-nasil-daha-az-spam-alirsiniz

Kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızda yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgilere ve açıklama metinlerinden ulaşabilirsiniz.