Gizli Semantik İndeksleme Neden Anahtar Kelime Araştırmanızı Etkilemiyor?

blog post

Gizli Semantik İndeksleme Neden Anahtar Kelime Araştırmanızı Etkilemiyor?

Gizli Semantik İndeksleme, anlamsal olarak ilgili konuları bulmak için geçerli olan tek algoritma değildir.

Gizli Semantik İndeksleme Nedir?
LSI'nin arama sıralamalarını nasıl (veya olup olmadığını) nasıl etkilediğini öğrenmek için, Gizli Semantik İndekslemenin ne anlama geldiğini tanımlayalım. Bir içeriğin içerdiği kavramlar ve kelimeler arasındaki ilişkileri belirlemek için matematiksel bir teknik kullanan bir yöntemdir. Böyle bir açıklama ortalama bir kullanıcı için pek bir şey ifade etmediği için daha pratik bir açıklama yapayım.

Gizli Semantik İndeksleme neden anahtar kelime araştırmanızı etkilemiyor?
Özetle, Latent Semantic Indexing yöntemi içeriğin içerdiği anahtar kelimeleri kaydetmekle kalmaz, aynı zamanda metni bir bütün olarak inceler. Hangi diğer içerik parçalarının aynı kelimeleri içerdiğini analiz etmenizi sağlar. Algoritma, terimlerin anlamını anlamasa da, tüm model, dilin bağlamsal doğasına hakim olmasını sağlar. Yöntem, bir insanın, içeriğine bakarak belgeleri sınıflandırma biçimine benzer.
Elbette, LSI'nin bazı önemli dezavantajları vardır:
Yöntem, kelime sırasını dikkate almaz ve tüm edatları ve bağlaçları atar.
Kelimelerin tek bir anlamı olduğu kabul edilir.
Metnin anlamı ile kelimelerin anlamı örtüşmeyebilir. İroni ve altında yatan fikirler tanınmaz.

Gizli Semantik İndeksleme SEO'yu etkiler mi?
Bu nedenle, sayfaların içeriğini bulabilen ve dil ile bağlam arasındaki bağlantının daha derinden anlaşılmasını sağlayan bir algoritmaya sahibiz. Arama motorlarının, belirli arama sorgularına yanıtlar sağlamak için en alakalı sonuçları belirlemek için bunu kullandığı anlamına mı geliyor? Web'deki birçok makale evet dese de, bazı uzman görüşleri durumun böyle olup olmadığından şüphe duymama neden oldu.
Her şeyden önce, bu günlerde arama motorlarının LSI kullandığına dair bir kanıt yok. Google bu gerçeği hiçbir zaman kabul etmedi, hatta Yandex LSI algoritması kullanmadığını herkese açık olarak duyurdu. Evet, Gizli Anlamsal İndeksleme, arama motorlarının bir kelimenin anlamlarındaki farklılıkları görmesine yardımcı olmak için kullanılırdı, ancak bu 1980'lerin sonlarındaydı. Bilgilerin hala güncel olma olasılığı nedir?
Gizli Semantik İndeksleme, anlamsal olarak ilgili konuları bulmak için geçerli olan tek algoritma değildir. Yani LSI, Word2Vec, GloVe, vb. gibi yöntemler arasında sadece bir tanesidir. Nasıl 'iPhone' mevcut tüm akıllı telefonların adı değilse, LSI da SEO'yu etkileyen bir Google algoritması olarak görülmemelidir. var olan bir algoritmadır. Bu nedenle, arama motorlarının eski teknolojileri ve teknikleri yenilerine tercih ettiğini varsaymak oldukça anlamsızdır.
İşte Bill Slawski'nin bu konu hakkında söyledikleri :
“Google, kelimelerin eş anlamlılarını ve diğer anlamlarını dizine eklemeye çalışıyor. Ancak bunu yapmak için LSI teknolojisini kullanmıyor. Buna LSI demek insanları yanıltmaktır. Google, en az 2003'ten beri eş anlamlı ikameleri ve eş anlamlılara dayalı sorgu iyileştirmeleri sunmaktadır, ancak bu, LSI kullandığı anlamına gelmez. Mobil ağa bağlanmak için akıllı bir telgraf cihazı kullandığınızı söylemek gibi olur. Uzun mesafe mesajları göndermek için bir telgraf kullanıldı, ancak bu bir telefon değil. Teknolojiler değişiyor ve gelişiyor ve Google, her ikisi de Semantik üzerine kurulu olsa da LSI olmayan kendi semantik teknolojisini geliştirdi”.

'LSI anahtar kelimeleri' ne olacak?
Google'da 'LSI anahtar kelimeleri' için arama yaparsanız, size konuyla ilgili 892.000 sonuç verecektir. LSI anahtar kelime oluşturucularını, bu anahtar kelimeleri içeriğinize uygulama kılavuzlarını ve LSI ile SEO'nuzu nasıl geliştireceğinize dair ipuçlarını bulacaksınız. Sonuçta, deneyimsiz kullanıcılar, mistik LSI kelimelerinin sıralamaları üzerinde bir etkisi olacağına ikna olacaklar.

İlgili kelimeler nasıl bulunur?
Sitenizin taranabilirliğini geliştirmek istiyorsanız, konuyla alakalı kelimeleri ve eş anlamlıları birleştirmek verimli bir uygulamadır. Daha önce de belirttiğim gibi, içerik konunuzu göz önünde bulundurarak seçmeniz gereken iki tür kelime vardır ve yalnızca hedef anahtar kelimesini değil:
Anahtar kelimenizle aynı anlama gelen kelimeler. Anahtar kelimeniz 'fikir' ise, eşanlamlılar: 'anlam', 'konu', 'kavram' vb. olacaktır.
İlgili sözcükler, yani terimler ve deyimler anlamsal olarak sorguya bağlanır. 
SONUÇ
Tabii ki, bir LSI terimi kullanmak SEO'nuza zarar vermez, ancak 'LSI anahtar kelimeleri' ve kavramın kendisi etrafındaki tüm yaygaralar birçok soruya neden olur. Bu yüzden kimsenin kafasını karıştırmamak ve müşteri güvenini zedelememek için 'yapabiliyoruz diye' bir şeyler yapmayı bırakın.
LSI anahtar kelimeleri olarak adlandırdığımız, ancak basitçe ilgili kelimeler olarak adlandırmamız gereken şey, her derde deva değildir. Yeterince faydalıdırlar ancak SEO sorunlarınızı çözmezler. İlgili kelimeleri eklemenin mutlaka web sitenizin genel sıralamasının yükseldiği anlamına gelmediğini unutmayın. Daha da önemli olan ilgili sonuçlar için sıralamasına yardımcı olacaklar.

gizli-semantik-indeksleme-neden-anahtar-kelime-arastirmanizi-etkilemiyor

Kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızda yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgilere ve açıklama metinlerinden ulaşabilirsiniz.