Sosyal Medyada 7 Ölümcül Günah

blog post

Sosyal Medyada 7 Ölümcül Günah

Olumlu bir ilk izlenim yaratmak , insanları şirketinize ilgi duymaya teşvik eden etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisiyle başlar.

Sosyal medya basit bir görev gibi görünüyor, ancak gerçek şu ki sosyal medya için en stratejik uygulamaların zirvesinde kalmak zordur. 
Hesaplarınızı korumak için bir şirkete ödeme yapacak masrafınız yoksa, bu “7 ölümcül günahın” farkında olmak sizi işletmeniz için daha iyi bir sosyal medya pazarlamacısı yapacaktır .

1. Etkin Olmayan Hesaplar:
Her geçen gün daha fazla marka sosyal medyada hesap oluşturuyor. Bu doğru yönde atılmış bir adım olsa da, kuruluşunuzun sosyal medya pazarlama planında bir fark yaratmak için yeterli değildir. Facebook , Twitter , LinkedIn , Instagram , Google+, YouTube, Pinterest vb . kanallarda aktif olmak SEO sıralamalarınızı iyileştirir ve tüketicilerin Google'da arama yaparken sizi daha tutarlı bulmasını sağlar. Etkin olmayan bir Facebook hesabı, şirketinizin günümüz teknolojisine ayak uydurmayı umursamadığını söylüyor.

2. Eksik Profiller:
Bir diğer yaygın hata, profilinizi şirketinizle ilgili bilgilerle doldurmamaktır. Potansiyel müşteriler üzerinde olumlu ve akılda kalıcı bir izlenim bırakmak için onlara markanızla bağlantı kurmaları için bir neden vermeniz gerekir. Çoğu insan, onlarla iş yapmadan önce şirketleri çevrimiçi olarak arar. Profil resmi, şirket açıklaması ve iletişim bilgileri eklemek için zaman ayırmadığınız için rakiplerinize gitmeleri için bir neden vermeyin.

3. Fazla Satış Odaklı:
Size satılmaktan hoşlanıyor musunuz yoksa kararı kendi başınıza mı vermek istiyorsunuz? İşletmenizin sunduğu en son ürün ve hizmetleri sürekli olarak tanıtmak, takipçi kaybetmenin hızlı ve kolay bir yoludur . Sosyal medya, markanızın güvenilirliğini artırmalı ve kademeli olarak potansiyel müşterileri çekmelidir. Satış odaklı olmak, işletmelerin sosyal medyada yaptığı en büyük hatalardan biridir. Karşılığında bir satış beklemeden bilgi paylaşarak iyi bir itibar ve sadık hayran kitlesi oluşturmaya çalışın.

4. Fazla Gönderme:
Çok fazla gönderi paylaşarak takipçilerinizi bunaltmak, satılmak kadar can sıkıcıdır. Twitter'da günde birçok kez paylaşım yapmak kabul edilebilir ancak Facebook ve LinkedIn gibi platformlarda pek hoş karşılanmaz. İnsanları işletme hesabınızdan bir sürü anlamsız gönderiyle bombalamayın.

5. Dilbilgisi Hataları:
Tüketicileri şirketinizden uzaklaştırmanın bir başka yolu da gönderilerinizde saçma sapan yazım ve gramer hataları yapmaktır. Paylaştığınız malzemeye çok dikkat etmemek, şirketinizin tembel olduğu izlenimini veriyor. Sözlü kısayollar kullanarak ve çalışmanızı düzeltmeden markanızın profesyonelliğinden ödün vermeyin. Malzemenizi önceden hazırlayın ve göndermek istediğiniz mesajı açıkça ilettiğinden emin olun.

6. Sosyal Medya Otomasyonu
Her sosyal medya kuruluşunun hayranlarla etkileşim kurmanın benzersiz bir yolu olduğundan, işletme hesaplarınızı güncellemek için otomasyon araçlarını kullanmak, sosyal medya pazarlama stratejiniz için korkunç bir hatadır. Facebook'ta iyi performans gösteren içerik, farklı bir platformda aynı sonuçları vermeyebilir. O kaliteli içerik paylaşımı söz konusu olduğunda, bir beden değil tüm uygun. Paylaşıldığı ağ için gönderileri değiştirmek için zaman ayırın.

7. Olumsuz Geri Bildirimi Yoksaymak:
Şikayetleri olduğunda müşterilerinizle iletişim kurmamak, şirketinizin yapabileceği en kötü hatalardan biridir. Sosyal medya, geri bildirimlere anında yanıt vermeyi kolaylaştırır ve bunu yaparak güvenilir bir marka yaratırsınız. Müşteriler olumsuz bir deneyim yaşadığında sorunu çözmek için çalışın. Bunu yaparken, müşterilerinizi ve şirketinizin bütünlüğünü önemsediğinizi halka göstermiş olursunuz. Müşterilerinizden gelen olumsuz geri bildirimleri benimseyin!

Olumlu bir ilk izlenim yaratmak , insanları şirketinize ilgi duymaya teşvik eden etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisiyle başlar . İnsanlar sevdikleri insanlarla iş yapmak ister ve bu “7 ölümcül sosyal medya günahından” kaçınmak markanıza hak ettiği itibarı kazandıracaktır.

sosyal-medyada-7-olumcul-gunah

Kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızda yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgilere ve açıklama metinlerinden ulaşabilirsiniz.